Aviseringsservice är en tjänst som låter Tecta hantera aviseringen åt dig. Du väljer enbart när avierna ska skickas och till vem — vi sköter distribution, påminnelser, inkasso och eventuella ärenden till Kronofogden.
Du behåller kontrollen i systemet men slipper administrationen runt omkring. Det är ett smidigt sätt att frigöra tid och fokusera på din kärnverksamhet.
När Aviseringsservice är aktiverad markeras avierna med en bock som tydligt visar att de hanteras av tjänsten. Du har alltså alltid en visuell bekräftelse på vilka avier som omfattas.
Du behöver fortfarande välja och skicka iväg avierna varje månad eller kvartal. Det steget sker inte automatiskt — om du inte har aktiverat automatiskt utskick under hyresvärden. När avierna är skickade tar Aviseringsservice över och hanterar distribution, påminnelser och eventuell inkasso åt dig.
Genom vår partner Finansia / Agera Pay kan vi erbjuda aviserings- och inkassoservice. Integrationen innebär att du kan automatisera avisering, distribution, påminnelser, inkasso- och Kronofogdeärenden. Lyssna på vår intervju med Martin, Inkassochef på Agera Pay, så får du reda på mer om hur det fungerar.
Tecta låter er jobba mot samma mål med förbättrad översikt, smarta integrationer och flexibel prissättning. Som fastighetssystem borde vara.
Förenkla hanteringen av allt från bestånd till teknisk och ekonomisk förvaltning
Spara tid med färdiga mallar och automatiska utskick och kreditkontroller
Förbättra din planering och förvaltning med verktyg som alla kommer åt, överallt
Se dina nyckeltal när som helst, och automatisera din bokföring med Fortnox
Jag vill bli kontaktad av Tecta.
* = Obligatorisk